Na nabídku

Instalace, odinstalace a likvidace


Instalace

Pro běžné administrátory jednoduchá, nepočítačoví amatéři budou nuceni vyhledávat pojmy. Všichni si stále trochu zalaborují. K instalaci doporučuji použít nějaký souborový manažer se schopnostmi FTP přenosu (TotalCommander, MidnightCommander). Dále je potřeba hosting, adresa stránek a jméno a heslo k FTP na stránkách. Instalátor rovn졞 slouží pro opravy po drastických pádech a nemožnosti opravy z administrátorského účtu.

Balík s instalovanou verzí rozbalíme (nejlépe do domovské složky). Spustíme souborový manažer (pokud už neběží) a v jednom panelu se pokusíme mít rozbalený správce obsahu a do druhého připojit složku webových stránek. Celý správce nakopírujeme do složky webových stránek. Správce odpojíme od stránek a spustíme moderní webový prohlížeč (cokoliv mimo modrého IE). V adresním řádku naťukáme adresu stránek. Měl by se objevit původní "Index" (soubor obsahující potřebu instalace). Ke stávající adrese dopište "install" a dostanete se do části, co program nastavuje.

V prvním kole si vyberte svůj jazyk (na volbu je čeština a angličtina).

Dál následuje kontrola, zda-li máte opravnění instalovat. Ta je daná dopředně, neboť hackeři mohou systém velmi rychle najít a nastavit si ho pro sebe. Ověření funguje kontrolou poslaného řetězce vůči řetězci v systému. Zatím ale (u této verze) není zapnutá, takže bude na závěr potřeba instalátor smazat.

Teďka instalátor chce základní nastavení domény a stránek:

 • Více uživatelů - má vliv na účty, znamená to, že jedna prezenční část povoluje zobrazení pro více uživatelů. Jinak stačí nechat 'NE'.
 • Používat Mod Rewrite - trochu pokročilé nastavení, které ale tvoří hezké adresy. Pokud si s Mod Rewrite nehodláte špinit ruce, tak 'NE'.
 • Přepisovat do znakových entit z... - V dřevních dobách počítačů v Československu existovalo více kódování, které se však vzájemně neshodly. A to se přeneslo i do prohlížečů. Takže zatímco uživatelé Exploreru dlouhá léta kódovali v WIN-1250, Unixy velmi záhy po vzniku Unicode přešly na UTF-8 a s nimi dneska hlavní NORMÁLNÍ prohlížeče. Čeština se tedy 100% zobrazí pouze pokud je překódovaná z čehokoliv do Unicode entit. Doporučuji nechat 'UTF-8'.
 • Cesta od kořenového adresáře webu k systému - Divná definice, ale ukazuje všechno. Prostě kde je vůči kořenové složce webu nainstalovaný KWebCMS. V běžném provedení stačí dodat 'data/'.
 • Kontakt - kontakt na administrátora aneb komu vynadat, takže mail.
 • Více jazyků - budou stránky ve více jazycích? Zobrazuje vlaječky s přepínaním jazyků v záhlaví stránky a případně na titulce.
 • Běžně používat jazyk - který jazyk bude všude a když někdo dorazí a nezadá ho, tak který se vybere?
 • Jméno stránek - Nebo taky nadpis. Prostě ten největší text, zpravidla nahoře.
 • Titulek stránek - To co se bude ukazovat v ouškách prohlížeče, záložkách a titulkové liště.
 • Kontakt - Adresa majitele stránek, běžně telefon a mail.
 • Klíčová slova pro vyhledávače - pod čím by měly vyhledávače stránky indexovat.
 • Popis stránek - co si mají vyhledavače pod těmito stránkami představit.

Nyní dodejte jména a hesla pro dva základní uživatele.

První je "Správce systému, Root" a má přístup k celému systému a všem uživatelům a jejich souborům. Druhý je "Správce obsahu, Admin, Front" a má na triku obsah stránek nejvyšší úrovně. Jména a hesla musí být rozdílná.

Na konec systém oznámí, že se nastavil.

Teďka je možno začít pracovat.

Nepovedená instalace

Stačí smazat soubory conf/page.php, conf/net.php a admin/conf/admin.php a začít nastavovat znovu. Pokud nejsou nastavení naprosto zničená, lze rovnou spustit instalátor. Nemusím dodávat, že veškerá nastavení tímto zmizela v propadlišti dějin, včetně soli k heslům (a ta se generuje každé instalaci).

Odinstalace

Maximálně zjistěte, co máte v databázích a co lze smazat v jejím správci (ten je na poskytovateli místa na stránky). Správce nejspíš bude phpMyAdmin nebo Adminer a detaily mají jejich autoři na svých stránkách. Pak smažte klasickým souborovým manažerem ve webové složce její podsložku "admin". Tak už nepůjde spravovat obsah.

Likvidace

Prostě souborovým manažerem naběhněte do složky webových stránek a smažte všechno, co se dá.

kwcms{mailchar}kalanys.com