Na nabídku

KWebCMS správce obsahu

návod k použití a trocha dokumentace


  09.11.2014 Bugfix Jsem blb a v balíčkách jsem zapomněl na 2 důležité soubory, bez kterých nejde nastavování. A přišel jsem na to až nyní, když jsem konečně aktualizoval vlastní.
 
  01.11.2014 Aktualizace Ano, trochu to tu umírá, avšak dnes dorazila další aktualizace. Je to čištění bugů v libimages a pozice reportování chyb v administraci. Dále je tam dokončení úprav modulů souvisejících s přechodem mezi verzemi. Navrch jsem malinko změnil pozicování horní nabídky.
 
  08.08.2014 Aktualizace - novinky Překopal jsem zároveň nastavování a doplnil (pokud je uživatel na patřičné úrovni) nastavování modulů prezentace (problémy modulů "column" a "footer", které se nastavují přes parametry ve výčtu), dynamické generování administračního menu a přesunul jsem správu uživatelských účtů a skupin přímo do modulu "chsett".
 
  08.08.2014 Aktualizace - úprava modulů Dosavadní moduly lze na tuto verzi upravit pouhým přidáním užití rozhraní "inModule" a doplnění patřičných funkcí podle vzoru v aktuálních modulech (statické funkce "classlvl" a "classinfo"). Důvodem k této změně je jedna z novinek.
 
  08.08.2014 Aktualizace Vydal jsem novou verzi administrace KWCMS včetně návazných modulů. Hlavní změna je v pročištění kódu přihlašování, zakomponování užití hlaviček, vyjímek a abstrakce. Aktualizace však nehoří.
 
  13.04.2014 Bugfixy Narazil jsem na dva bugy - jeden při nahrávání souborů neošetřoval mezery (a servery se na tohle stále vztekají), druhý při přejmenování obrázku nevykopl uživatele mezi všechny obrázky (kdo má predikovat cíl přejmenování?). Aktuální balíky jsou jich prosté.
 


Tento správce obsahu je určen pro malé osobní, fandovské či firemní stránky (ač to poslední bych radši moc nezkoušel). Je hybridem mezi klasickým správcem stylu WordPress, souborovým manažerem a datovým úložištěm. Má poměrně jednoduchý systém na přidávání vlastních součástí. Vše se upravuje přímo z prostředí správy či pomocí klasického přístupu skrz souborový protokol FTP či dalších nástrojů pro správu stránek. Na rozdíl od ostatních běžných správců, tento nevyžaduje databázi.

Byl také navržen s možností přístupu více uživateli a jejich vlastními podstránkami (zpravidla více zálib, které by se neměly na jedněch stránkách krýt). Obdobným způsobem jsou ostatně vytvořeny a spravovány i tyto podstránky.

Software je poskytován "jak je". Pokud se vám nelíbí software nebo tvůrcovy názory, tak ho nepoužívejte. Správců obsahu je přece dost. Pokud se vám cokoliv podělá, tak já tímto odmítám jakoukoliv odpovědnost! Když budete chtít pomoct, stačí napsat.

Proč další správce obsahu?

Je to možná divné, ale i já sám vím o stránkách, kde by šlo mít dynamicky aktualizovaný obsah pomocí nějakého CMS, ale které nemají databázi. Navíc většina správců obsahu se snaží jít cestou "co nejkomplexněji" a tvorba dalšího modulu je tak poměrně složitá. Dále jsem v době začátků tvorby tohoto správce nenarazil na nějaký, který by byl napsán objektově a relativně jednoduše modulárně. Nakonec - co se zálohuje a opravuje jednodušeji? Dump z databáze nebo strom souborů?

Celý správce je licencován pod GNU/GPLv2 či novější a psán docela striktně pro prohlížeče respektující standardy HTML5, CSS3 a JavaScript DOM (takže ne "to modrý E" Internet Explorer). Testoval jsem to totiž na Linuxu s prohlížeči Firefox, Chrome, Opera a konzolovým Links2 (při úplné ignoranci skriptů). Některé moduly (ty bez klientských skriptů) jedou i pod Operou Mini do mobilů. Obrázky jsou licenčně pod GPL nebo Creative Commons.

Správce jsem se snažil pojmou "co nejvíce blbuvzdorně", takže možná na první pohled nelogické uspořádání má svůj důvod v omezeních plynoucích z tohoto předpokladu.

Něco o způsobu napsání

Správce je napsán modulárně. V základní sestavě pro administraci je v něm pouze správa uživatelů. Cokoliv dalšího je dodáváno přes jednotlivé moduly (ať už systémové, pracovní či stylů). Inspiroval jsem se systémy Unixového typu, takže se nedivte, když k nim instalující najde nějak moc paralel. Počítám, že se najde nějaký šílenec, který to dokope do stavu, kdy bude pomocí tohoto správce ovládat svůj Linux (a navrch bude mít stránky) - ostatně už se snažím napsat rozhraní, které by vypadalo jako něco mezi Gnome a Lxde.

Hint nakonec

Opravdu si pořiďte moderní webový prohlížeč jako jsou deriváty Firefoxu, Opery či Chrome. Je to s nimi větší zábava. Jaký přesně je nejvhodnější, to mám v Linuxu na základních stránkách. A nezapomeňte mi napsat svůj názor a nápady na rozšíření.

kwcms{mailchar}kalanys.com